Tam, gdzie konieczna jest zmiana sytuacji, drobne korekty nie wystarczą już, aby zapobiec upadkowi firmy, potrzebne są bolesne cięcia. Głównym celem restrukturyzacji jest szybka poprawa rentowności. Aby firma wróciła na drogę sukcesu, potrzebna jest odpowiednio przemyślana koncepcja kryzysu.
Krok 1: Przeanalizuj czynniki wydajności wewnątrz i na zewnątrz firmy której dotyczy ubezpieczenie należności.
Aby firma zlecająca ubezpieczenie należności mogła podejmować jasne decyzje, musi najpierw zidentyfikować ryzyka, na jakie się naraża. Czynniki wewnętrzne (takie jak procesy pracy) i warunki zewnętrzne (takie jak partnerzy w łańcuchu wartości i otoczenie konkurencyjne) są analizowane bardzo szczegółowo.
Ponieważ przepływy na ubezpieczenie należności, perspektywy procesów i wzajemne powiązania są często wieloaspektowe, należy przeznaczyć wystarczającą ilość czasu na analizę. Objawy, które wyglądają jak problemy z zewnątrz, mogą mieć złożone i powiązane ze sobą przyczyny.
Po zidentyfikowaniu słabych punktów wewnątrz i na zewnątrz firmy należy podjąć odpowiednie decyzje. Takie decyzje mogą obejmować outsourcing kosztownych lub nierentownych obszarów działalności, zmianę pozycji rynkowej lub zupełnie nowy model biznesowy. Ponieważ zmiany prowadzą do niepewności pracowników, restrukturyzacji musi zawsze towarzyszyć koncepcja komunikacji wyjaśniająca powód i cel nadchodzących zmian wśród pracowników.
Krok 3: Wdrożenie podjętych działań
W ramach wielu programów dostosowawczych modele biznesowe podlegają gruntownej zmianie; procesy są poddawane przeglądowi i inicjowane są nowe umowy o partnerstwie i współpracy. Aby wdrożyć te działania, konieczne jest wyznaczenie odpowiedzialnych osób i określenie celów pośrednich. Podczas restrukturyzacji należy również priorytetowo potraktować skuteczne mechanizmy monitorowania i kontroli. Aby szybko ułatwić przepływ środków pieniężnych i zyski, obok środków średnio- i długoterminowych należy wprowadzić kroki przynoszące szybkie rezultaty.
Aby osiągnąć cele operacyjne i strategiczne, wymagany jest wystarczający zakres finansowy. W wielu przypadkach faktoring jest najodpowiedniejszym narzędziem finansowania na etapie restrukturyzacji. Oprócz uzyskania wystarczającej płynności spółka może poprawić swój kapitał własny poprzez zamianę niespłaconych należności na środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Dzięki rozwiązaniu faktoringowemu z pełną obsługą firmy czerpią także kilka innych korzyści. (Link do zalet faktoringu).
Krok 5: Wprowadź system wczesnego ostrzegania od później w opłatach za ubezpieczenia należności!
Zaawansowany system wczesnego ostrzegania pomaga monitorować ryzyko i zapobiegać dalszym kryzysom biznesowym. System taki wykorzystuje wskaźniki ostrzegawcze, aby zaalarmować kierownictwo o potrzebie działania i w ten sposób zapobiec potencjalnemu ryzyku na wczesnym etapie.